Lielai daļai no mums ja ne ik pa laikam, tad vismaz kādreiz bijusi sabrukšanas sajūta- vai robeža starp realitāti un pilnīgu sadegšanu ir tik minimāla, ka pietiek vienam pilienam, vienai mazai neveiksmei aizdedzināt sauso kūlu, un tā pārvēršas neapstādināmā ugunsgrēkā. Izraisītāji šim tukšumam var būt dažādi, un ne vienmēr tas ir dēļ toksiskām attiecībām. Neveiksmes darbā, Bankas konta bilancē patstāvīgs mīnuss, ikdienas mazās problēmas- šis un virkne citu sadzīvisku problēmu nemitīgi mūsu šķietamo optimismu it kā nogalina, un zāģējam koku, uz kura paši sēžam. Laikā neapstādināts zāģis var novest pie dziļi un grūti risināmām sekām, jeb pilnīgu cilvēka sadegšanu. Izmisumu. Depresiju.

Lai izvairītos no šī smagā stāvokļa, ir jāveic preventīvas un regulāras darbības- jāstrādā ar sevi un savu personību. Atceries- paši sev mēs esam svarīgākie cilvēki pasaulē, un tikai pēc tam, kad esam pietiekami kvalitatīvi parūpējušies par sevi, mēs spējam sniegt citiem rūpes, mīlestību, labo enerģiju.

Kā rūpes par sevi var stiprināt attiecības?

Viens no pamatlikumiem, lai veidotu stabilas un stipras attiecības ar citiem, ir nemitīgas rūpes par savu pašvērtējumu un konstanta tā celšana jeb vairošana. Tā ir tīša rīcība, kuras ietekmē tiek uzlabota fiziskā, emocionālā, garīgā labsajūta. Tās ir sūpes par sevi. Tu esi sava prioritāte.

Tas būs nemitīgs darbs ar sevi, sevišķi, ja mīlestība pret sevi un pašvērtējums ir pazuduši no kopainas.

Mēs KATRS esam mīlestības un cieņas vērts. Katrs! Bet tikai Tu vari vairot savu dzīves kvalitāti, negaidot, kad to sāks darīt apkārtējie.

Padomi, kā celt savu pašapziņu- ar ko sākt?

Vispirms sāc apzināties sevi kā indivdualitāti. Mēs visi reiz esam cietuši. Bet, tikai no mums pašiem ir atkarīgs tas, kā mēs tiekam tam pāri un cik ļoti ļaujam ietekmēt ārējiem notikumiem iekšējo pasauli. Sāc ar mazumiņu- kas palīdzēs Tev atkal sevi cienīt:

  • MEDITĀCIJAS – ir daudz un dažādi resursi, kā pašmācības ceļā apgūt meditāciju, kā arī ir ļoti daudz nodarbības pie skolotājiem. Jebkurā gadījumā meditācija palīdzēs tev savākt sevi, sakārtot domas, atslābināties un palais to smagumu, kas traucē atkal justies emocionāli vitālai. Iesākumā ir grūti koncentrēties, un var likties, ka tas galīgi nav domāts tev, bet nepamet pēc pirmās neveiksmes. Tas nostiprinās tavu pacietību, kamēr apgūsi pamatprincipus.
  • DIENASGRĀMATA– varbūt sākumā šķiet smieklīgi- kurš pieaudzis cilvēks raksta dienasgrāmatu un kā gan tas varētu palīdzēt? Tas ir lieliskākais veids, kā nesamāksloti, no sirds izlikt savas emocijas. Pamēģini dienasgrāmatu rakstīt piecas dienas no vietas- katru vakaru pēc darba dienas uzraksti īsi, kā tev gāja, un kas jauns noticis. Pēc nedēļas pārlasi rakstīto. Tici man, tev būs daudz komentāru un domu.
  • KUSTIES – fizisko aktivitāšu iekļaušana ikdienas rutīnā uzlabos arī tavu emocionālo stāvokli. Disciplīna, ikdienas pielāgošana sportiskām aktivitātēm, kustība- pamēģini- tās var būt iesākumā 15 minūtes mājās no rīta, vai nodarbības sporta klubā- kā tev liekas ērti un pieņemami, bet neatliec uz rītdienu! Kustība atbrīvos visus tavus laimes hormonus un ļaus brīvi tiem plūst. Turklāt, arī pēc kāda laika manīsi vizuālus uzlabojumus spoguļattēlā, kas noteikti cels tavu pašapziņu!
  • VANNAS – Ej vannā! Izmanto kādu aromātisko burbuļbumbu, vai ēteriskās eļļas- silta vanna tevi atbrīvos no ikdienas stresa, ļaus divdesmit minūtes ne par ko nedomāt un būt tikai sev. Atjauno savu enerģiju!
  • SOCIALIZĒJIES – lai arī dažreiz ir grūti izkāpt no siltajām čībām un izslēgt kārtējo seriālu, lai izkustētos no mājas un satiktu cilvēkus- dari! Pozitīvs kontakts ar cilvēkiem tevī vairos pašapziņu, tu pārradīsies mājās ar jaunām emocijām, iespējams, jauniem kontaktiem. Mūsdienās komunikācijai un sociālajai dzīvei ir ļoti liela nozīme- izmanto savas iespējas! Un nevis nākamnedēļ, bet šodien! Piezvani kādam, ar ko sen nav sanācis satikties, jo nekad nav laiks. Piedāvā iedzert vīna glāzi vai gabaliņu garšīgāko šokolādes kūku pilsētā!

 

Citi mūs var mīlēt tikai tad, ja paši sevi mīlam. Un, tieši tas pats ir ar respektu un cieņu. Esi interesants sarunu biedrs, paplašini savu redzes loku, attīsti savu personību, katru dienu uzzinot kādu jaunu faktu, ar kuru pēc tam varēsi padalīties. Apgūsti jaunu valodu! Mūsdienu plašās iespējas piedāvā neierobežotas zināšanas, vajag tikai mazliet pakustināt datorpeli!

ESI ATBILDĪGS PRET SEVI, SAVU FIZISKO UN MENTĀLO ĶERMENI. Ik dienu tam pasakies par to, ka tu sev esi. Investē laiku sevī!